Shiner Businessmen's Club

22nd ANNUAL
SHINER AREA BIG BUCK CONTEST
FINAL 2003-2004 STANDINGS
( as of 01 Feb 2003 )

Final 2015 Results20142013201220112010200920082007200620052004 • 2003 • 2002200120001999
Big Buck Home Page



BEST BUCKS IN EACH OF THE FIVE COUNTIES
( * BEST BUCK CURRENT LEADER * )

GONZALES COUNTY
# COUNTY NAME PHOTO HOMETOWN POINTS SPREAD LONGEST TINE TOTAL
1 GONZALES * DON VALIS * Click to view photo SHINER 8 21 12 1/4 41 1/4
2 GONZALES MICHAEL ORTMANN Click to view photo SMILEY 9 20 11 5/8 40 5/8
3 GONZALES PEGGY ORTMANN Click to view photo SMILEY 13 18 1/2 8 7/8 40 3/8
4 GONZALES CHARLIE WALPOLE Click to view photo LAVERNIA 9 18 1/2 12 3/8 39 7/8
5 GONZALES RONNIE MENKING Click to view photo GONZALES 10 17 3/4 11 1/2 39 1/4

COLORADO COUNTY
# COUNTY NAME PHOTO HOMETOWN POINTS SPREAD LONGEST TINE TOTAL
1 COLORADO GARY VALCHAR   SCHULENBURG 11 18 3/4 11 40 1/4
2 COLORADO DOUG WESSELS Click to view photo COLUMBUS 10 17 3/4 9 3/4 37 1/2
3 COLORADO MATTHEW HAGENDORF   COLUMBUS 9 17 3/4 10 5/8 37 3/8
4 COLORADO ALVIRDER HELCAMP   WEIMAR 11 16 3/8 8 5/8 36
5 COLORADO ALVIN EMMEL   WEIMAR 8 16 3/8 11 1/8 35 1/2

DEWITT COUNTY
# COUNTY NAME PHOTO HOMETOWN POINTS SPREAD LONGEST TINE TOTAL
1 DEWITT CHRIS MICA   FLATONIA 10 22 7/8 8 40 7/8
2 DEWITT DONALD MICA Click to view photo FLATONIA 8 18 3/4 11 37 3/4
3 DEWITT TRAVIS BLUDAU Click to view photo HALLETTSVILLE 8 18 3/4 10 5/8 37 3/8
4 DEWITT MIKE MATULA   SHINER 8 16 1/2 11 3/8 35 7/8
5 DEWITT DOUG RESSLER   SWEET HOME 8 18 1/4 8 7/8 35 1/8

LAVACA COUNTY
# COUNTY NAME PHOTO HOMETOWN POINTS SPREAD LONGEST TINE TOTAL
1 LAVACA JAMES H. CAKA Click to view photo YOAKUM 10 14 7/8 8 1/2 33 3/8
2 LAVACA RANDALL KRISTEK   HALLETTSVILLE 10 15 1/8 8 1/8 33 1/8
3 LAVACA BILLY J. HOBBS   HALLETTSVILLE 10 16 1/8 7 33 1/8
4 LAVACA BOBBIE J. HOBBS   HALLETTSVILLE 9 17 3/4 6 3/8 33 1/8
5 LAVACA MARTIN BOEHM Click to view photo SHINER 11 14 1/4 7 1/2 32 3/4

FAYETTE COUNTY
# COUNTY NAME PHOTO HOMETOWN POINTS SPREAD LONGEST TINE TOTAL
1 FAYETTE CLAY BITTNER   WEIMAR 12 16 1/2 8 3/4 37 1/4
2 FAYETTE HAROLD MICA   FLATONIA 8 18 11 37
3 FAYETTE DAVID STANCIK   LA GRANGE 8 16 1/2 10 3/4 35 1/4
4 FAYETTE ROBERT HRANICKY   WEIMAR 8 17 1/4 8 3/4 34
5 FAYETTE MARCUS DEMEL   SCHULENBURG 8 17 1/2 8 33 1/2

BEST OF THE REST
# COUNTY NAME PHOTO HOMETOWN POINTS SPREAD LONGEST TINE TOTAL
1 GONZALES JO ANN ORTMAN Click to view photo SMILEY 10 18 11 39
2 GONZALES JOHNNIE J. VALCHER   SCHULENBURG 8 21 1/8 9 1/2 38 5/8
3 GONZALES ALFRED WALPOLE   LAVERNIA 12 15 5/8 10 1/4 37 7/8
4 GONZALES CHRIS BOYSEN   YOAKUM 8 18 10 3/4 36 3/4
5 GONZALES CLAYTON WALPOLE Click to view photo MARION 9 18 3/8 9 1/4 36 5/8
6 GONZALES ALEX BOCK Click to view photo SAN ANTONIO 8 18 10 1/2 36 1/2
7 GONZALES MICHAEL TURK   GONZALES 8 19 1/4 9 1/8 36 3/8
8 GONZALES JEREMY HENKE Click to view photo HALLETTSVILLE 10 16 1/8 9 5/8 35 3/4

TEXAS OPEN - NORTH ZONE
# COUNTY NAME PHOTO HOMETOWN POINTS SPREAD LONGEST TINE TOTAL
1 BLANCO ERVIN PATEK   MOULTON 10 23 1/2 11 7/8 45 3/8
2 GOLIAD MATTHEM MIKES   HALLETTSVILLE 11 24 9 1/8 44 1/8
3 MENARD JAMES KOCIAN Click to view photo GONZALES 12 23 3/4 7 3/8 43 1/8

TEXAS OPEN - SOUTH ZONE
# COUNTY NAME PHOTO HOMETOWN POINTS SPREAD LONGEST TINE TOTAL
1 MAVERICK FRANK WOJTEK Click to view photo RICHMOND 14 24 3/4 10 1/2 49 1/4
2 MAVERICK RONALD KOSTELNIK Click to view photo HALLETTSVILLE 10 23 5/8 11 7/8 45 1/2
3 LA SALLE EDMUND KOERTH   HALLETTSVILLE 10 17 1/2 9 1/2 37

17 & UNDER YOUTH DIVISION
# COUNTY NAME PHOTO HOMETOWN POINTS SPREAD LONGEST TINE TOTAL
1 COLORADO JAKE KOEHL Click to view photo ALLEYTOWN 12 18 3/4 11 1/4 42
2 DEWITT DILLON FOJTIK Click to view photo MOULTON 13 18 3/8 10 1/4 41 5/8
3 GONZALES SABLE SUTTON Click to view photo SMILEY 9 16 1/4 10 7/8 36 1/8
4 FAYETTE JACOB R. KRAMETBAUER   KATY 10 15 11 36
5 GONZALES ZACHARY MILES Click to view photo GONZALES 9 15 1/4 11 3/8 35 5/8
Other photos from this year:

WESLEY CALDWELL, Gonzales (Gonzales County), 8-pointer, 35 1/2 total score ... Click to view photo
ROGER TOMAS, Gonzales (Gonzales County), 8-pointer, 35 3/8 total score ... Click to view photo
JARROD GRAY, Smiley (Gonzales County), 8-pointer, 35 1/4 total score ... Click to view photo
WAYNE SCROGGINS, Cuero (Dewitt County), 8-pointer, 35 total score ... Click to view photo
WILLIAM ROSS HENDERSHOT, Gonzales (Gonzales County), 9-pointer, 34 1/4 total score ... Click to view photo
REAGAN HEGER, La Grange (Dewitt County), 8-pointer, 34 1/4 total score ... Click to view photo
ROBERT CAMPBELL, Kingsbury (Gonzales County), 10-pointer, 33 7/8 total score ... Click to view photo
DAVID W. MALIK, Victoria (Gonzales County), 6-pointer, 33 3/4 total score ... Click to view photo
SARAH MERCER, Gonzales (Gonzales County), 9-pointer, 33 3/4 total score ... Click to view photo
RONALD BARBORAK, Schulenburg (Gonzales County), 10-pointer, 33 1/4 total score ... Click to view photo
TYLER HENDERSHOT, Gonzales (Youth Division), 10-pointer, 32 1/8 total score .... Click to view photo
JULIE SCHROEDER, Shiner (Lavaca County), 8-pointer, 31 1/4 total score ... Click to view photo
MORRIS HANKE, Victoria (Dewitt County), 9-pointer, 29 5/8 total score ... Click to view photo



Last Updated on 01/21/2004



http://www.shinerbigbuck.com/final03.htm

Shiner Businessmen's Club
P.O. Box 101, Shiner, TX 77984
Phone: (361) 594-2941   •   FAX: (361) 594-2349
E-Mail: info@shinerbigbuck.com

Big Buck Home Page | Return to Shiner Home Page


©  Copyright BaerCom - Shiner, Texas